‘Çanakkale Yolun Sonu’ bizim başlangıcımız

1

“Çanakkale Yolun Sonu” başarılı ama…

Çanakkale filmlerinin yapımcılığını yabancılara bırakmadan başarılı bir tarih filmi yapamayacağımızı düşünmeye başladım!..

Buna benzer biz sözü fikirlerine güvendiğim bir arkadaşımdan duyduğumda itiraz ettim, “Olur mu öyle şey, kendi tarihimizi kendimizi çekeriz” dedim. Bugüne kadar bizim tarihimizle ilgili yapılan filmleri gördükçe artık yavaş yavaş ben de aynı fikre kapılıyorum.

Hep aynı örnek olacak ama şu ana kadar dinimizi anlatan “Çağrı” gibi bir film daha yok… Çağrı’nın künyesine bakarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız… (1)

Baktınız mı? Üşendiyseniz aşağıdaki linke tıklayın :)

Bu kadar yabancı ile dinimizi anlatan böyle etkileyici bir film nasıl olur diyecek olursanız anlatayım…

Bizler o kadar doymuşuz ki tarihimizdeki bin bir çeşit destana, çok da etkileyici gelmiyor maalesef. Peki bizim ölüm kalım savaşı verdiğimiz, bu vatan için canını ortaya koyan, vatan duygusunu beyninde, millet sevgisini yüreğinde taşıyan, bu ülkenin her köşesinden cephelere koşan bir milletin buram buram destan kokan hikayesini, yani ‘Çanakkale’yi ‘Çağrı’ gibi bir baş yapıt yapamayacak mıyız?

Bu gidişte biraz zor… ‘Çanakkale Yolun Sonu’ başarılı ancak yeterli değil… Söylemeden geçemeyeceğim, Türk cephesinde savaşan ve ölen Hristiyan bir askerin başında fatiha okumak gibi bir şeyi senarist nereden çıkarmış anlamadım!..

Onbaşı Muhsin (Gürkan Uygun) her ateş edişinde, onlardan ölenlerin arkada kalanları için Allah’tan merhamet diliyor… Art niyet olduğunu sanmıyorum ama savaşta koruduğun namusun için elbette öldüreceksin!..

Neyse film bir kaç sahne dışında gayet başarılı. Ailecek gidilir ve izlenir…

Filmi anlatmayacağım size, bir kaç sakıncalı! sahne görmüştüm onları da söyledim işte :)

Gelelim aşka :) Hemşire hanımın Onbaşı Muhsin ile aralarındaki aşk da, ki gayet kıvamında olmuş filmi sürükleyici hale getirmiş. Filmin sonundaki vatan uğruna yapılan mücadele de etkileyici sahnelerden biri…

Çanakkale, düşman için yolun sonu olmuş, bu film de bizim Çanakkale filmleri için başlangıcımız olsun ve daha iyi filmler yapalım inşaallah…

Gürkan Uygun harika bir oyunculuk çıkarmış… Sarıkamış Eve Dönüş ile kıyas edilemeyecek kalitede bir film… Sarıkamış ile ilgisi olmayan insan eti yiyen bir grubun hikayesini anlatan Sarıkamış filmi mi olur :) .. Tövbe tövbe neyse filmden filme geçmeyeyim… Siz gidin izleyin… Bakın Memati abi neler yapıyor. Heytt heyt vurduğunu indiriyor… İyiydi be :)

Post your comment